Gömük Penis Hakkında Merak Edilenler

 

Gömük Penis Nedir?

Gömük penis ya da gömülü penis bir hastalık olmayıp, dışarıda görülmeyen penis manasında kullanılır. Penis çoklıkla yağ tabakasının altında gizlidir. Nadir hallerde penis derisi  yetersizdir ve penis dışarı çıkacak yer bulamaz. Gömük penis daha çok kilolu çocuklarda görülse de normal kilodaki çocuklarda da izlenebilir.

Gömük Penis Neden Olur?

Gömük penis halk arasında çok kiloya ve göbeğe bağlı bulunduğu düşünülse de gerçekte penisi dışarıda tutan bağların (ki en mühim bağ, sünnet derisidir) hatası neticesi gelişir. Ailevi ve ırsi özelliği vardır. Arada sırada sünnet hatası‘na bağlı da ortaya gelebilir ki bu fakat deneyimli bir hekimin muayenesi neticesi anlaşılabilir.

Gömük Penis Nasıl Teşhis Edilir?

Sünnetsiz çocuklarda sünnet derisi dışta göründüğünden bu hal aile doğrulusunda anlaşılmayabilir. Çocuk yatar pozisyondayken dışta sallanan sünnet derisi iki parmak arasında tutulduğunda arada penis bedeni yoksa bu hal gömülü penis olarak adlandırılabilir.

Sünnet olmuş çocuklarda gömülü penis, gömük pipi belirleme etmek daha basittir. Penisin olması gerektiği yerde kuyu ağzı gibi bir çukur görülür, dışarıda sallanan bir penis yoktur.

Sünnet ardından anne ya da çocuğun bezini değiştiren şahıs penis boyu ile endişelenerek başvurur. Bu hal şayet sünnet evveli muayenede belirleme edilebilirse sünnet sırasında bu anormallik düzeltilebilir. Bu amaçla sünnet evveli muayene ve sünnetin deneyimli doktorlara yaptırılmasını bilhassa öneririz. 

Gömük Penis Önemli Bir Hastalık mıdır?

Gömülü penis bir hastalık değildir, fakat ciddi kozmetik bir sorundur. Fakat pipi içeride çok kaldığı amacıyla idrar yapmada sorunlar ve pipinin başı görülmediği amacıyla temizlik yapmada sıkıntılar yaşanabilir.

Erkek çocuk amacıyla penis görüntüsünün hem cinsel hem de ruhsal açıdan ehemmiyeti çok büyüktür. Ereksiyon sırasında yeterli ebat bireyi de partnerini de memnun etmelidir. Kısacası penis ereksiyon halindeki ebatı ile dşayetlendirildiğinden yalnızca gömüklük ehemmiyet taşımayabilir.

gömük penis şekilleri

Gömük Penis Nasıl Tedavi Edilebilir?

Birlikteinde aşırı derecede pipide ufaklük söz hususu ise kalıtsal tetkik ve hormonal testler  ve buna ideal tedavi gereklidir.

Bebeklerde saptanan gömülü penisin %80’den fazlası yalnızca sünnetle düzelebilmektedir. Bu yüzden erken çözüm sünneti çok ehemmiyetlidir.

Çocuklarda ufak penis, kısa penis, gömük penis ya da eğri penis doğumsal bozuklara bağlı olabildiği gibi sünnet hatalarına da bağlı olabilir. Bu durumların ameliyatla cerrahi tedavisi mümkündür. Operasyon yöntemi ve vakitı daha komplike ve uzun olsa bile fazlası vakit aile ve hasta amacıyla sünnetten farksızdır. Ameliyatın derhal ardından penisteki düzelme fazlası vakit derhal fark edilir ve hasta aynı gün evine gönderilebilir.

Gömük Penis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gömük penis ameliyatında şayet yeterli penis derisi var ise penis deriden tamamiyle ayrılır ve kemiğe kadar serbestlenip uzatılır. Bu uzatma sırasında mikrocerrahi teknikler mikroskop yardımıyla kullanılır. Penis üzerindeki bütün sinirler bilhassa korunur.

Ardından penisi içeride tutan lüzumsuz bağlar tamamiyle temizlenir ve ideal yerlerden birtakım kalıcı dikişler ile penis kemiğe ya da etraf dokulara sabitlenecek şekilde belirleme edilir.

Tespitleme, özellikli ve deneyim gerektiren bir prosedürdir. Penisin simetrisi, kozmetiği ve işlevinin tamamiyle korunması ve daha da iyileştirilmesi amaçlanır.

İşlem genelde 1 saat seviyesinde sürer ve özel bir pansuman yapılmadan hasta aynı gün evine gönderilebilir. 48 saat sonra duş alması beklenir. 1. hafta içersinde kontrole gelmesi önerilir.

Penis derisi yeterli olmayanlarda teknik eksik derinin etraf deriden yama alınması ile yapılmalıdır. Bu prosedür bilhassa sünnet sırasında çok deri kesilen çocuklarda uygulanır. İşlem ardından hasta hastanede yatmak mecburiyetinde kalabilir ve pansuman yapılması gerekebilir.

Penis Uzatma Ameliyatı ile Birlikte Yapılabilinir mi?

Penis boyunda dikkat çekici kısalığı olan erişkinlerde penisi karına asan suspensuar ligamanın kesilmesi gömük penis onarımı sırasında erişkinlerde yapılabilir.

Penis boyunun yeterli olup olmadığı fakat deneyimli bir üroloji doktorunun muayenesi ile belli olur.

Penis ebatı yetersiz olan ve “penisim kısa ya da ufak diyen” şahıslarda ligaman kesilmesi ile 2-3 cm’lik penis uzaması elde edilebilir. Hastalar aynı gün evlerine taburcu edilebilir. 6-8 hafta cinsel ilişkiden kaçınmaları önerilir.