BAŞARILI ÇOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR?

Anne ve babaların ortak amaçlerinden birisi başarılı çocuk yetiştirmektir. Başarılı çocuk yetiştirmek raslantı işi midir? Başarılı çocuk yetiştirmek isteyen aileler neler yapmalı? Bu konularda size sahip olduğum bilgi ve deneyimleri aktaracağım. Başarılı çocuk yetiştirmede ilk kural başarının adının konulmasıdır. Başarı herkese göre değişik bir iştir. Kimisi iyi bir not, kimisi amacıyla güzel bir eve sahip olmak, kimisi amacıylase iyi bir insan olmaktır. Başarıyı bir alana indirgemek doğru değildir. Akademik başarı, spor, sanat, ahlaki değerler ve topluma yararlı bir kişi olmak gibi çoğu alanda çocuk teşvik edilmelidir.

Başarılı bir kişi olmanın esasında kendi yeteneklerin farkına varmak, özgüven sahibi olmak, sabırlı olmak, amaca ulaşmak amacıyla doğru çalışma stratejisi ilerletmek yatar. Bütün bu araçları çocuğa kazandırmak evde anne ve babaların, okulda ise öğretmenlerin görevidir.

BAŞARILI ÇOCUKLARIN GENEL ÖZELLİKLERİ

Başarılı çocuk kendini bilen, özgüveni yüksek ve belirli değer yargılara sahip olan çocuktur. Başarılı bir çocuk öğrenmeye heveslidir. Dünyayı keşfetmek ve ilgi kısmı bulmak amacıyla özel beceriler geliştirir. İlgi duyduğu alanda başarıya ulaşmak amacıyla kendisine amaç koyar. Başarılı çocukların problem çözme yetenekleri ilerlemiştir. Başarılı çocuklar karşısına problem çıktığı vakit problemleri aşacak muhakeme becerisi sahiptir. Başarılı çocuklar etrafa karşı duyarlıdır. Empati yeteneği ilerlemiştir. Ahlaki değerleri ilerlemiş kişiler başarı basamaklarını basit aşarlar.

BAŞARILI ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR

Çocuklarımızın başarılı olması amacıyla kendisine güvenmesi, yeteneklerinin farkına varması ve kendini tanıması önemlidir. Anne ve baba çocuğun tek başına yapabileceği şeyleri kendi başına yapmasına izin vermelidir. Çocuğun problemleri olduğunda çocuğa ufak destekler sunarak kendi problemini kendisinin çözmesine fırsat vermelisiniz. Çocuğa sıhhatli bir alan yaratarak bağımsız ve özgür olmasını sağlamalısınız. Çocuğunuzun hata yapmasına izin verin. Hatalarından ders alarak kendi kendisine öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Evde çocuğun mesuliyetlarının olması, ev düzeninde ufak görevlerin olması çocuğa mesuliyet bilinci kazandırır. Küçük yaştan itibaren evde mesuliyet almamış kişi gelecekte mesuliyet almaktan kaçınır.

Çocukların okulda başarılı olmasını etkileyen faktörleri bilmek ve bu etkenleri ortadan kaldırmak çocuğun başarısına olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Çocuğun ruhsal sağlığı, öğrenme istediği, doğru bir okul ve evde doğru bir çalışma ortamı ve doğru ders çalışma teknikleri çocuğun başarılı olmasını gerçekleştiren unsurlardır. Çocuğu başkalarıyla kıyaslamak yerine, başarılı olmasını çocuğun kendi yetenekleri tarafında değerlendirmek gerekir. Çocuğun fiziksel sağlığına ilgi etmek ve huzurlu bir ev ortamı sağlamak okul başarısına olumlu katkı sağlar.

Çocuğun kendisine güvenmesini ve sıhhatli bir öz kişilik geliştirmesine katkı sağlamalıyız. Çocuğun ben yapabilirim fikrine sahip olması amacıyla elimizden geleni yapmalıyız. Evde çocuğa ideal bir çalışma ortamı sağlamak ve çocuğun yetenekleri tarafında bir çalışma tekniği ilerletmek çocuğun okul başarısına büyük katkı sağlar.