ÇOCUKLARA KAHVALTI NASIL SEVDİRİLİR

Sağlıklı ve dengeli beslenme çocukların fiziksel gelişimi amacıyla bulunduğu kadar zihinsel gelişimi amacıyla de çok mühimdir. Eğitim öğretim yılının başlaması ile beraber eksperlar aileleri çocuklarını derli toplu beslenmeleri hususu ile ilgili uyarıyor. Çocukların kahvaltı gerçekleştirmekten hoşlanmadığına ilgi çeken eksperlar çocukların gün boyu zihinsel performanslarını koruyabilmesi amacıyla kesinlikle kahvaltı yapılması gerektiğine ilgi çekiyor. Kahvaltı yapmayan çocukların hem algı hem de yetenekleri azaldığı gibi ilgi süreleri de kısalabilmektadır.

KAHVALTI YAPMAYAN ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN RAHATSIZLIKLAR

Kahvaltı yapmayan çocukların kan şekeri düşerek çocuklarda kan şekeri düşüklüğüne bağlı halsizlik, baş dönmesi, bayılma hissi, terleme, baş ağrısı, bulantı, karın ağrısı meydana çıkmaktadır.  Bu şikâyetler çocukların bir şey yemesi ile düzelse de öğrenme üzerindeki etkisi maalesef düzelmiyor.

ÖĞÜN ATLAMAKTAN SAKININ

Büyük şehirlerde çocuklar okula gitmek amacıyla günün erken saatlerinde kalkıp uzun trafikten sonra okullarına ulaşmaktadır. Çocuklar erken saatlerde uyanmakta zorlanırken, kahvaltı uygulamak amacıyla de pek hevesli değiller. Anne çalışıyorsa sabah çocuğuna kahvaltı hazırlamak daha güç duruma geliyor. Böyle olunca kahvaltı sabah atlanan bir öğün haluna geliyor. Kahvaltı günün ilk enerjisini alabilmek ve zihinde kalabilmek yönünden çok mühimdir. Yeterli ve dengeli alternatiflerden meydana gelen bir kahvaltı ile çocuklar derslerinde anlama, algılama, problem çözme, hatırlama gibi yeteneklerini daha ustaca sergilemektedir. Odaklanma ve ilgi yoğunlaştırma becerileri daha etkin duruma gelmektedir. Bu yüzden kahvaltıyı atlanan bir öğün olmaktan çıkartın. Çocuklarınıza sabahleyin kesinlikle kahvaltı hazırlayıp çocuklarınızın kahvaltı yapmasını sağlayın. Çocukların gelecekteki beslenme alışkanlıklarına yön vermek amacıyla okul çağı çok mühim bir dehemmiyetdir. Bu yaşlarda çocuklara derli toplu kahvaltı alışkanlığı kazandırılması gerekir. Akşamdan gerçekleştireceğiniz ufak hazırlıklarla süre problemini çözebilirsiniz.

SAĞLIKLI KAHVALTI SEÇENEKLERİ

Zengin lif sahibi olan tam buğday unu ile uygulanan az yağlı ev poğaçasını sabah ısıtıp bir bardak ılık süt ve peynirle beraber çocuğunuza yedirebilirsiniz. Zengin lif sahibi olan tam buğday unlu poğaçalar çocuklarınızın sindirim sistemine katkı sağlarken peynir ve sür ise çocuğunuzun kalsiyum ihtiyacını karşılar.

Buğday unu kullanarak gerçekleştireceğiniz keklere gıda sayısal sayısal değeri yüksek meyve ve kuruyemiş ekleyebilirsiniz. Şeker yerine tatlandırıcı olarak bal kullanabilirsiniz. Şarküteri ürünlerinden uzak durup tam tahıllı ekmeğin amacıylae peynir, domates, biber ve maydanoz koyarak doyurucu bir sandviç hazırlayabilirsiniz. Aynı malzemeleri kullanarak yağsız ve sıhhatli tostlar yapabilirsiniz.

Yumurta ve peynir protein bakımından zengindir, Kan şekerini düzenleyerek yorgunluk ve açık gibi duyguları önler. Pek çok çocuk kokusu namacıylaiyle haşlanmış yumurtayı sevmez. Haşlanmış yumurtanın kokusunu maydanoz ve dere otu kullanarak önleyebilirsiniz. Sevdiği malzemelerden az yağlı omlet yaparak çocuklarınıza yumurtayı sevdirebilirsiniz.

Besleyici sayısal sayısal değeri çok yüksek olan sütü her yaş kesim çocukların içmesi gerekir. Vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılayan süt bütün kahvaltılarda kesinlikle bulunması gerekir. ÇOCUKLARA KAHVALTI SEVDİRME ÖNERİLERİ

Ağaç yaşken eğilir. Bu yüzden çocuklarınıza bebeklikten itibaren büyün yemekleri tattırın. Sevdiği şeyleri çocuğa sunup sevmediği şeyler hususu ile ilgili ısrarcı olmayın. Çocuğun alerjisi bulunduğu gıdaları belirleme edip bunları kahvaltı menüsünden çıkarın. Çocuklarınıza kahvaltıda her gün aynı şeyleri sunmayın. Kahvaltıları çeşitlendirin.

Çocuklara yemek koyarken yiyeceği kadar yemek koyun. Çocukları bir erişkin gibi düşünüp büyük porsiyonlarda yemek vermeyin. Çocuklar doyduğu anda sofradan kalkmasını sağlayın. Tabağını bitirmeleri hususu ile ilgili ısrarcı olmayın.

Yemek hususu ile ilgili çocuklara seçme olanağı verin. Çocuğunuza değişik seçenek alternatifler sunun. Sevdikleri ve sevmedikleri yemeklerin listesini hazırlayın. Sevdiği şeyler ile sevmediği şeyleri eşleştirip sevmediği gıdaları de yemesini sağlayabilirsiniz.

Yemek evveli çocuklarınızı abur cuburdan uzak tutun. Genellikle cips, kola, tatlı, çikolata gibi gıdalar iştah kapatır. Yemekten evvelce çocukların bu gıdaları tüketmesine engel olun.

Yemek hususu ile ilgili çocuğu, tehdit etmek, kıyaslamak, dayak atmak, kötü söz söylemek çocuğun yemek yemeye karşı olumsuz duygu beslemesine namacıyla olur.

Çocuğun yemeği kendisinin yemesini sağlayın. Üstüne döker yiyemez diye çocuğunuza bebek muamelesi yapmayın. Yemeği siz yedirmeniz çocuğunuzun özgüven duygusunu zedeleyerek çocuğun kendini yetersiz ve değersiz hissetmesine namacıyla olur.

Çocuğunuz yemek yerken çocuğunuzla sohbet edin. Yedikleri yiyeceklerin faydalarını anlatın. Beslenmenin ne kadar mühim bulunduğunu anlatın. Yemek hususu ile ilgili çocuklarınıza numune olun.  

Yeme hususunu çocuğunuza mükafat ve pazarlık hususu yapmayın. Yemeğini yersen seni sinemaya götürürüm gibi yaklaşımlar doğru değildir. Bu yaklaşım çocuğun yemek Yemenin kötü bir hal bulunduğu algısını çocuğa aşılar. Çocuk mükafate ulaşmak amacıyla yemek yer. Ya da sizin mükafat sunmanız amacıyla yemek yemez. Bu yüzden yemek yeme hususunu hiçbir vakit pazarlık hususu haluna getirmeyin.

Yemek yeme hususu ile ilgili çocuğunuza baskı yapmayın. Karnı acıkmış olan çocuk yemek yer, hiçbir çocuk açlıktan ölmez, benim çocuğum yemek yemiyor zayıf düşer hasta olur gibi düşüncelerden sıyrılın. Çocuğunuz karnı acıktığı vakit yemeğini yiyecektir. Çocuğunuzu yemek yeme hususu ile ilgili sıkboğaz etmeyin.

Yemek saatlerini her gün rutine bağlayın. Sabah 7 öğlen 13 akşam 18 uygun yemek yeme saatleridir. Her gün kesinlikle çocuğunuza 3 öğün yemek hazırlayın. Yemekleri ailecek beraber yemeye özen gösterin. Çocukların ayakta, televizyon karşısında, gezerek yemek yemelerine izin vermeyin.

Yemek yerken sıraya ve nizama ehemmiyet verin. Ön yemek yenmeden ana yemek ve tatlıya geçmeyin Tatlı çocukların yemek evveli iştahını kapatır.

Yemeklerinizde kesinlikle salata olmalıdır. Yemek ardından çocuklarınıza sütlü tatlı ikram edin. Yemek yerken çocuklarınızla güzel sohbetler edin. Yemekte çocuğunuzu zor duruma sokacak sorular sormayın. Yemek masası çocuğun sorgulanma masası olmamalıdır.

Yemeği hiçbir vakit evde problem haluna getirmeyin. Yemek hususu ile ilgili rahat olup çocuğunuzu da rahat bırakın.

Yemek hususu ile ilgili çocuğunuzla hala problem yaşıyorsanız bu mevzu amacıyla kesinlikle eksper desteği alın.

Çocuklarınızın yemek yememe unsurunu iyi araştırın. Çocuğun yemek yememesi ve iştahsızlığı bir sıhhat problemundan kaynaklanıyorsa çocuğu kesinlikle bir çocuk hekimine götürün. Mide ve bağırsak sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar çocuklarda iştahsızlığa namacıyla olur.