Anne ve baba olarak hepimiz çocuğumuzun yalan söylediğini kavramak isteriz. Çocuklarımıza ne kadar dürüst olmaları gerekliliğini, yalan söylememeleri gerekliliğini söylesek de çocuklarımız zor hale düştüğü vakit, sıkıştığı vakit yalan söylerler. Çocuklarınızın yalan söyleyip söylemediğini kavramak ister misiniz?  Bu özel konuyu sizler amacıyla özel olarak araştırdık. Çocukların yalan söylediğini kavramanın yolarlı şunlardır:

  1. SORU İLE CEVAP ARASINDAKİ UZUN ZAMAN: Çocuğunuza soru sorduğunuz vakit çocuk yanıtı vermek amacıyla uzun vakit bekliyorsa ve duraksıyorsa bu hal çocuğunuzun yalan söylediğine işaret edebilir.
  2. KONU DEĞİŞTİRMEK VE ALAKASIZ AÇIKLAMALAR YAPMAK: Çocuğunuza soru sorduğunuz vakit çocuğunuz konuyu değiştirmeye çalışıyorsa ya da sorduğunuz soruyla alakasız şeyleri bildirime çalışıyorsa bu hal onun yalan söylediği manasına gelir.
  3. SES TONUNDA ARTIŞ VE TİZ: Yalan ifade eden şahıslar yalan söyledikleri vakit ses tonları yükselir ve tizleşir.
  4. HIZLI KONUŞMA: Günlük konuşma yapar iken kısa duraklamalarımız olur. Yalan ifade eden birinde bu duraksamalarda doğallık bozulur. Yalan ifade eden birey duraksamadan normalden daha süratli konuşur.
  5. GÖRÜLMEYEN KEKEMELİK: Normalde konuşurken kekelemeyen birisi yalan belirtirken korku yüzünden kekeleyebilir.  Normalde kekelemeyen birisi bir şeyler anlatırken ya da sorduğunuz soruya yanıt verirken kekeliyorsa karşı doğrultu büyük olasılık size yalan söylüyordur.
  6. GÖZ TEMASI VE GÖZ HAREKETLERİ: Göz ilişkisi karşı doğrultuın size itimat verdiğini gösterir. Yalan ifade eden şahıslar genellikle göz ilişkisindan uzak dururlar. Gözlerini kaçırırlar. Gözlerin aşağı doğru bakması negatif duyguların göstergesidir. Çocuğunuz siz konuşurken gözlerini kaçırıyor ve aşağı doğru bakıyorsa büyük olasılıkle size yalan söylüyordur.
  7. FİZİKSEL MESAFE: İletişimde jest ve mimikler büyük ehemmiyet taşır. Çocuğunuz yanıt verirken sizden uzak durmaya çalışıyor ve araya uzaklık koyuyorsa bu hal bir şeyler sakladığının ya da yalan söylediğinin göstergesi olabilir.

Bu saydığımız 7 gösterge çocuğunuzun yalan söylediğine işaret edebilir. Bu açıklanan çocuğunuzun net yalan söylediğini göstermez. Çocuğunuzu yalan söyleme konusu ile ilgili çok sıkıştırmanız çocuğunuzu yalan söylemeye iter. Aranızdaki etkileşim sıhhatli olduğunda çocuğunuz hiçbir vakit kendini size yalan söylemek mecburiyetinde hissetmeyecektir.