Anaokulu çocukları dünyayı oyunla keşfetmeye başlar. Çocukların öğrenmelerine ket vurmamak amacıyla çocuk oyuncaklarının yapılandırılmış malzeme olmamasına özen göstermelisiniz. Pahalı oyuncakların çocukların öğrenmelerine ve yaratıcılığına katkı sağlayacağı düşünülür. Çocukların yaratıcılığının gelişmesi oyuncağın pahalı olması ile alakalı değil oyuncağın fonksiyonu ile alakalıdır. Çocuklara çok çok oyuncak alabilmek doğru değildir. Çocuk çok çok oyuncak görmekten sıkılır, hepsini atar ya da kırar. Bu halde anne ve babaların aklına, benim çocuğum oyuncaklarla oynamasını bilmiyor, benim çocuğumda ilgi eksikliği mi var sorusu geliyor. Bu durumun tek nedeni çocuklara çoktan ve hatalı yayılan oyuncaklardır.

Yapılandırılmamış oyuncaklar çocukların yaratıcılığını geliştirirken, aynı vakitte kendi kendisine oyun oynama yeteneğine geliştirir.  Makaralar, tuvalet kâğıdı ruloları, düğmeler, tahta bloglar ve Legolar yapılandırılmamış oyuncaklardır.  Yaratıcı düşünme yeteneğine ilerleyen çocuğun çocuk mesuliyet alabilmektan kaçınmaz.

3 yaş çocukları evde objelerle ve yetişkinlerin kullandıkları malzeme ile oynamaktan hoşlanırlar. Hayatı öğrenmeye çalışan bu dönemdeki çocuklara elleme, dokunma, cız gibi tehlikeli engellemeler uygulamak yerine, tehlikeli objeleri kaldırarak evin düzenini çocuk amacıyla güvenilir duruma getirmelisiniz. Bu nesnelere çocuklarınızın dokunmasına izin verin. Engellenen çocuk hırçın ve asi olur. Kendini değersiz ve önemsiz hisseder. Siz yapma dedikçe inatlaşıp o şeyi uygulamak ister. Bu dönemde aileler çocuklarına kitap okuma tesirnlikleri yapmalıdır. Çocukların objeleri tanımaları amacıyla sordukları suallere açık ve net yanıt verilmelidir. Flash oyun kartları ile çocukların öğrenmeleri kolaylaştırılıp zeka düzeyleri arttırılır.

3-6 yaş gurubu çocuklar karşılıklı iletişim içersinde oyunlar kurabilir. Soru ve yanıt şeklindeki sözcük oyunları bu dönemdeki çocukların ilgiini çeker. Soru yanıt oyunu çocukların düşünme ve yaratıcılık bilhassarini geliştirir. Çocuklar resim yaptığı vakit resimde çizdikleri objeleri eleştirmeden anlatmalarına izin verin. Dağ hiç kırmızı olur mu deyip çocuğu eleştirmek, çocuğun yaratıcılığa olumsuz tesir yapar. Oda planlama fikrini çocuğa bırakın.

Uzmanların Çocuklar İçin Önerdiği Oyunlar Şunlardır:

SICAK SOĞUK OYUNU: Bu oyun bilhassa 4 yaş üzeri amacıyla idealdur. Oyunu oynamak amacıyla en az 2 birey gerekir. Oyun amacıyla saklanabilecek ölçüde ufak bir nesne gerekir. Oyuncular arasından bir ebe ve bir nesne seçilir. Ebe oyun alanının dışına çıkartılır. Diğer oyuncular nesneyi saklar. Ebenin vazifiyeti saklanan nesneyi bulmaktır. Ebe nesneye yaklaşınca sıcak, nesneden uzaklaşınca soğuk denir.  Ebe sıcak ve soğuk lafları ile yönlendirilerek saklanan nesneyi bulması sağlanır. Ebeye nesneyi bulması amacıyla 3 dakika gibi vakit verilir. Büyük çocuklarda saklanan nesne adedi arttırılabilir. Bu oyun çocuklara uzaklık algısı, ilgiini verme, yönergeleri değerlendirip sonuca ulaşma yeteneğine kazandırır.  

HAYDİ, BENİM GİBİ YÜRÜ OYUNU: 4 yaş üzeri çocuklar amacıyla ideal olan bu oyunu oynamak amacıyla en az 2 birey gerekir. Kalabalık guruplarda oyun daha keyifli duruma gelir. Oyun amacıyla rastgele bir gereç gerekmez. Her bir çocuktan taklit yürüyüşü yapması istenir. Yürüyüşü başarılı yapan çocuklar alkışlatılır. Bu oyun çocuğa izlenim yapma, taklit etme ve bedenini kullanma yeteneğine kazandırır. Çocuktan alttaki yürüyüşleri taklit etmesi istenir.

İHTİYAR ADAM YÜRÜYÜŞÜ: Sırtı kamburlaştırılıp, baş öne eğilir, elde baston varmış gibi yürümesi istenir.
DALGIN ADAM YÜRÜYÜŞÜ: Öne çapraz ismim atılarak dengesiz bir şekilde yürüyüş yapması istenir.
CÜCE YÜRÜYÜŞÜ: Diz tam bükülür, baş omuz arasına gömülür, kollar aşağı sarkıtılıp yürünür.
ROBOT YÜRÜYÜŞÜ: Vücut gerilir, diz ve kol bükülmeden yürünür, kollar öne ve geriye değnek gibi sallanarak yürünür.
DEV YÜRÜYÜŞÜ: Kollar yukarıya kaldırılır. Ayak uçları üstünde yükselip yürünür.
YATTI KABAK, KALKTI PATLICAN OYUNU: Bu oyun 4 yaş gurubu amacıyla idealdur. Bu oyunu oynamak amacıyla en az 5 birey gerekir. Oynamak amacıyla rastgele bir gereç gerekmez. Kalabalık gurupla oynanan keyifli bir oyundur. Oyunda herkese komik isim bulunur. Oyunculara kabak, patlıcan, havuç, fasulye ve salatalık isimleri verilir. Oyunu kabak başlatır. Öbür oyuncular dizüstü oturup kafasını yere dayar. Kabak bir arkadaşının ismini söyler. Yattı kabak, kalktı patlıcan der. Patlıcan kafasını kaldırırken kabak kafasını yere dayar. Bu kez patlıcan yattı patlıcan kalktı havuç der. Bu şekilde sırayla her bireyin adı söylenir. Bu oyun çocuğa ilgi etme ve motor yeteneğine kazandırır.