Her insan dünyaya yetenekler ile gelmiştir. Yeteneklerimizi fark etmek ve ilerletmek bizim elimizde. Bir işte başarılı olmak amacıyla ilgimizi korumamız gerekir.

Dikkati ilerletmek amacıyla uzmanlar bütün anne ve babalara şu tavsiyelerde bulunmaktadır:

 1. Çocukların ilgisini bir mevzuya çekmek amacıyla uğraşmayın. Dikkat çekmek istediğimiz şeyi çocuklara direk amaç göstermeyin. Doğrudan değil, dolaylı yoldan çocuğa gösterin. Çocuk ilgi çekmek dilediğiniz şeyi keşfetsin, merak etsin ve kurcalasın.
 2. Çocuğunuza ilgisiz bulunduğunu söylemeyin. Bu tip azarlamalar çocukta ters tesir oluşturur. Çocuğun ilgisini geliştirmeye engel olur.
 3. Dikkatli olmanın faydalarını, zararlarını çocuğa gösterin. Çocuğun kendi kendine ilgi ilerletmesini sağlayın. Sizin zorlamanızla bir şey olmaz.
 4.  Çocuğunuz iş yapar iken yanısıra bulunun. Dikkatsiz bulunduğu anı kollayıp ilgi dağıldığında ona bu hali hatırlatın.
 5. Çocuğunuzun ilgisini ilerletmesi amacıyla kolay düzeyde bilmece, bulmaca verin. Dikkat ilerleten tesirnlikler tasarlayın.
 6. Çocuğunuzun nelere ilgi duyduğunu öğrenip onlara bu hususta kitap, oyuncak sunarak oyalanmasını sağlayın. Çocuğun ilgisinin kendi kendine gelişmesi amacıyla ideal aktiviteler düzenleyin.
 7. Otomobil, bisiklet, makale makinesi, dikiş makinesi, çamaşır makinesi, ütü, elektrikli bir vasıta kullanırken ilgi edilmesi gereken noktaları ona, sözle anlatmak yerine emniyet önlemlerini alarak çocukların da kullanmasına özen gösterin.
 8. Merak uyandırıcı sorularla çocuğun çevresini araştırıcı bir gözle incelemesini sağlayın.
 9.  Çocukta pul, böcek, bitki koleksiyonu gibi meraklar uyandıran aktivitelere çocuklarınızı dahil edin.
 10.  İki resim arasındaki fark, labirent bulmaca, su doku gibi ilgi ilerleten tesirnlikleri çocuklarınıza uygulayın.
 11. Dikkat eksikliği psikolojik nedenlerden ötürü meydana çıkmışsa çocuğunuzu kesinlikle bir çocuk psikologuna götürmelisiniz.
 12. Çocuğunuzda ilgi aniden geliştiremezseniz.  Bu hususta nasıl hareket edeceğinizi bilmiyorsanız kesinlikle eksperden destek almalısınız. Dikkat ilerletmek amacıyla çocuğa aşamalı olarak yaklaşmalısınız. Çocuğun her davranışı ödüllendirerek ilgi seviyeleri yükseltilebilir.